Print this page

Оборудване

Представяне на Проект № BG-RRP-2.011-0029


Представяне на Проект № BG-RRP-2.011-0029 „Разработване на Иновативни Материали с Екологична Насоченост, използвани за изработка на части на безпилотни летателни системи (дронове) с приложение в транспорта на Института по механика в БТПП.

Представяне на Проект № BG-RRP-2.011-0029 „Разработване на Иновативни Материали с Екологична Насоченост, използвани за изработка на части на безпилотни летателни системи (дронове) с приложение в транспорта” на Института по механика в БТПП.

На 27 ноември 2024 г. от 09.30 ч. в сградата на Българската търговско-промишлена палата, гр. София, се проведе информационен ден по Проект за инвестиция № BG-RRP-2.011-0029 „Разработване на Иновативни Материали с Екологична Насоченост, използвани за изработка на части на безпилотни летателни системи (дронове) с приложение в транспорта”, финансирана от Европейския съюз чрез инструмента Следващо Поколение ЕС (Next Generation EU).

На мероприятието присъстваха учени и изследователи в Проекта, на който бенефициент е Институтът по механика към Българската академия на науките.

Встъпителна реч държа заместник-председателят на БТПП д-р Васил Тодоров, който даде думата на проф. дн Васил Кавърджиков – ръководител на Проекта. На поканените колеги и гости, бяха представени подробно специфичните цели и предстоящите задачи, които включват:

1. Създаване на условия за научно-развойна дейност за изпитания в демонстрационна среда;

2. Разработване на екологичен композитен материал с конкретно приложение за БЛС и с широко приложение в сферата на транспорта;

3. Разработване на иновативна система за повдигане на товари, включваща товарен отсек и електрически подемен механизъм, вградена в дрон.

Представиха се сферите на Приложение на дроновете, тяхното използване и Методология, която включва всички поставени задачи, които трябва да се изпълнят за успешното приключване на проекта в установените за това срокове.

Представена бе информация за базовия модел на дрон с необходимите характеристики, който ще се използва за подобрения, както и софтуерът за симулации ANSYS, който се използва в Проекта при математическото и софтуерно моделиране.

Основното, на което се наблегна, е Разработването на материали с екологична насоченост, имащи изключителна важност за опазване на околната среда в нашето съвремие.

В края на срещата се даде възможност на присъстващите да обсъдят възникнали въпроси в неформална обстановка.

На следващата среща, която ще се проведе отново в гр. София, ще се представи напредъкът на работата по Проекта.

Инвестиция № BG-RRP-2.011-0029 „Разработване на Иновативни Материали с Екологична Насоченост, използвани за изработка на части на безпилотни летателни системи (дронове) с приложение в транспорта“, финансирана от Европейския съюз чрез инструмента СледващоПоколениеЕС (NextGenerationEU). Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от ИНСТИТУТ ПО МЕХАНИКА и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Българска академия на науките.


Последна промяна:15-06-2017